Procedury


Finská sauna

Další nabídkou při návštěvě našich lázních je pobyt ve finské sauně, následné ochlazení v dřevěněné ochlazovací vaně či ve sprše se světelným efektem. Návštěva této vyhřívané místnosti působí blahodárně a má ozdravný a očistný vliv na lidský organismus. "Sauna" je označení pro mnoho typů těchto zařízení, nicméně samotný název "sauna" pochází z finštiny. Právě ze Skandinávie se moderní forma sauny rozšířila do USA a do Evropy.

Ve Finsku je pouze 5,5 milionu obyvatel; na ně však připadá až dva miliony saun. To jednoznačně svědčí o její popularitě. Asi čtyři z pěti finských domácností mají doma saunu, a to i v panelových bytech!Původní finská sauna se od té dnešní značně liší. Typická finská sauna je jako malá letní chata, situovaná nejlépe někde u jezera. Každá sauna musí být uvnitř obložena dřevem po celé ploše. Nenajdeme v ní moderní kamna pro výhřev. Saunu je nutné nejprve pořádně vytopit dřevem, z něhož vzniká kouř, charakteristický pro skandinávské sauny. Jakmile horký kouř vyhřeje celou místnost, vyfouká se ven a sauna je připravena.

V sauně se léčili nemocní, rodily děti a dokonce udilo tradiční maso. Později, mezi lety 1960 -1970, se ve Finsku rozmohlo saunování masivně a postupně se dostalo i do měst. V této době vznikaly velké hromadné sauny pro obyvatele celých domů. Na rozdíl od našich zvyklostí, ve Finsku nechodí do sauny dohromady muži se ženami, s výjimkou manželů.

V moderní finské sauně je teplota v rozmezí 80 -100 stupňů Celsia a nutností je suchý vzduch. Teplotu zajišťují nejčastěji elektrická kamna, pokrytá rozehřátými lávovými kameny. V případě menších prostor tak, jak je to například v našem relaxačním zařízení, je minimálním výkon pro elektrická kamna 3,6 kW.

V sauně je doporučeno zůstat 10 minut. Jde však pouze o orientační dobu, časová volba pobytu je individuální. Většina "skalních" saunařů zůstává v sauně i 12 - 15 minut. Před saunováním a mezi saunami vyžaduje tělo nadprůměrný pitný režim. Je také vhodné, až nutné, omezit v průběhu saunování fyzické aktivity, tělo jinak nezatěžovat a hlavně se uvolnit.

Jaký je zdravotní přínos finské sauny?

Saunování obecně zajišťuje odplavování odpadních látek z těla. Velmi účinně posiluje srdce a zlepšuje prokrvení cév. Při pobytu ve finské sauně se člověku zvýší srdeční tempo o 30 - 75%. Tento zátěžový test je vynikající pro posilování srdce a zlepšení cirkulace krve v těle. Sauna je tedy dobrá prevence proti nemocem oběhového systému. Průtok krve se zvýší až o 70%. Což má přímý vliv na buněčnou aktivitu.

Dalším výrazným efektem je emulgace tuku nahromaděného v kůži. Tuk, který se zde hromadí, má pro celé tělo značně negativní efekt. Podpora průtoku krve dokáže tuk rovnoměrněji rozptýlit. Neznamená to však, že sauna pomáhá při odbourávání tuku a hubnutí. Často se objevuje mýtus, že v sauně se hubne. Pobyt v sauně sice spálí kolem 300 kalorií, což odpovídá asi 30 minutám cvičení. Snižování hmotnosti se ale koná primárně krátkodobě, a to v důsledku odvodnění těla.

Sauna rovněž podporuje tvorbu kolagenu. Ten způsobuje mladě vypadající pleť. Kůže je více napnutá, elastická a svěží.

Největší přínos má saunování v posilování imunity každého z nás. Je dokázáno, že pravidelní návštěvníci sauny jsou méně nemocní. Sauna je účinnou prevencí vůči sezónním nemocem, zejména respiračním onemocněním a nemocem dýchací soustavy, jako je chřipka, rýma apod. Sauna ničí viry, bakterie a dokonce další parazity, jakými jsou například vši.

Relaxace a odpočinek

Detoxikace v sauně způsobuje jisté uvolnění a příjemné vyčerpání. Kdo nezažil proces saunování, těžko pochopí výše vyřčené. Sauna je velmi účinným způsobem relaxace, který si ale každý vykládá po svém.

Na úplný závěr doporučení lékařů

- Před saunováním a po něm se nemá pít alkohol ani užívat léky.

- Délka jednoho pobytu v sauně by neměla převyšovat 15 minut; toto doporučení je ovšem pouze orientační a je na každém, jak dlouho v sauně vydrží.

- Je nezbytné dodržovat pitný režim. Znamená to po každé sauně doplnit 2 - 4 dl vody.

- Nechodit do sauny nemocný. Saunu by také neměli navštěvovat kardiaci, osoby s výkyvy srdečního rytmu a náchylností k angínám.

- A nakonec - omezit v sauně jakékoli fyzické aktivity.

Jak je vidět, všechna doporučení odborníků, tedy lékařů, jsou v naprostém souladu s naším průvodním komentářem, výše uvedeným. Proto opusťte na chvíli svět shonu, stresu, nikdy nekončící práce a neklidu, a vstupte do našeho ráje. Věřte, že nebudete litovat.

Hydromasáže

"Kdo každý den neudělá něco pro své zdraví, bude muset jednoho dne vynaložit mnoho času k léčení své nemoci."

Takto se vyjádřil Sebastian Kneipp (1821 - 1897), který léčil různé choroby pomocí vody. O sto let později zažívají jeho metody a poznatky obrodu. I dnes poskytuje voda v různých formách blahodárné účinky, a to ať ve formě páry, jemných kapiček prýštících ze sprchy, nebo lázně objímající tělo. Ústřední roli ale hraje vždy VODA.

Hydromasáže

Hydromasážní vany se stále více stávají nedílnou součástí našeho každodenního života, a to zejména s ohledem na již osvědčené a uznávané "ozdravné účinky".

Masáže obecně jsou již odedávna známé pro své vynikající účinky na lidské zdraví, tělesnou i psychickou kondici.

Také hydromasážní vany využívají ke zvýšení relaxačního a ozdravného efektu přírodních zdrojů, tj. vodu a vzduch. Voda je známá pro své čistící účinky a vzduch je důležitý, aby naše kůže mohla dýchat. Spojením těchto dvou prvků tedy při samotné masáži nejen očišťujeme naše tělo od všech škodlivých látek, ale zároveň mu dodáváme tolik potřebný kyslík.

Vzduchová masáž (Airpool systém)

Vzduchová neboli perlivá masáž má výrazný vliv na činnost lymfatického systému a na naši psychickou kondici. Koupel má sedativní, relaxační a jemný masážní účinek, přičemž osvědčeně přispívá k řešení následujících problémů:

- nespavost

- neurózy lehčího charakteru

- psychické vypětí

- nemoci pohybového aparátu

- revmatické potíže

- neurologická onemocnění

- horečnatá onemocnění

- stavy po proběhlém zánětu žil

- úleva od bolesti

Vodní masáž (Whirlpool systém)

Tento druh masáže pomáhá zlepšit krevní oběh a prokrvit orgány a svaly, mírní svalové křeče a působí blahodárně na celý pohybový aparát. Léčivé účinky vodní masáže působí na správné prokrvení orgánů, svalů a pokožky, zlepšuje krevní oběh, mírní svalové křeče, uvolňuje otoky a podlitiny; působí současně jako prevence před vznikem celulitidy.

Kombinovaná masáž (Combipool systém)

Kombinovaná masáž, jak už sám název napovídá, je tedy kombinací obou uvedených systémů hydromasáže, vodní a vzduchové. Kombinovaná masáž je založena na obdobných účincích, jaké známe z klasické mechanické masáže, avšak v daleko jemnější a cílenější podobě. Kombinovaná masáž, spolu s termickým vlivem teplé vody, uvolňuje a regeneruje tělo fyziologičtějším způsobem, než klasická masáž. Je to ideální volba pro ty, kdož si chtějí dopřát kvalitní masáž a zároveň se ve vodní lázni oddat zdravému odpočinku.

Hydroterapie prospívá správnému fungování fyziologických pochodů v organismu, příznivě ovlivňuje místní i celkový stav organismu, zlepšuje stavy po prodělaných zraněních a onemocněních a pomáhá předcházet jejich vzniku.

Doporučená délka masáže je 20 minut bez omezení její frekvence. Používat masážní vanu tedy může každý bez ohledu na věk či pohlaví.

Využívání hydroterapie se nedoporučuje kardiakům. Rovněž těhotné ženy by tuto formu odpočinku měly využívat pouze po konzultaci s lékařem a s jeho souhlasem.